Rapidistii au fost sacrificati de Pasti la Brasov

0 219
Rapidistii au parut niste miei la taiere in partida de sambata impotriva stegarilor. Galben-negrii si giulestenii s-au infruntat in ajunul Pastelui in derbiul celor mai in forma echipe din Liga I. FC Brasov a castigat cu 2-0, prin golurile lui Buga si Batin, o partida in care ar fi putut sa invinga lejer cu 3 la zero.
Stegarii au obtinut o victorie mai clara decat o arata scorul in derbiul cu Rapid pentru locul 7. Neinvinse de 6 partide, cele doua formatii jucau derbiul celor mai in forma echipe din Liga I. Cu toate acestea, o singura formatie a fost pe teren, FC Brasov, care a dominat autoritar meciul. Dupa un sut bun al lui Mateiu, in minutul 5, Buga a reusit sa deschida scorul in minutul 8 si a ajuns la 10 goluri marcate in aceasta editie. La 35 de ani, varful brasovean a aratat mintea unui jucator experimentat si energia unui debutant. Buga si-a depasit adversarii in viteza, a driblat, a pasat si a inscris ca un jucator de mare clasa. Giulestenii nu au putut reactiona dupa golul primit deoarece stegarii au blocat toate culoarele spre poarta lui Daniel Mutu, astfel ca oaspetii n-au avut nici macar o sansa sa inscrie. Nici dupa pauza situatia nu s-a schimbat, chiar daca la rapidisti a intrat Pancu, jucator care nu s-a dovedit la fel de inspirat ca Buga. Mai mult, Batin, intrat in partea secunda, a intors cum a vrut apararea visiniilor, insa a ratat singur cu Pecanha. Nu la fel s-a intamplat in primul minut al prelungirilor, cand Batin a trecut in viteza de fundasii adversi, l-a driblat pe portarul giulestenilor si a trimis in poarta goala pentru 2-0. Stegarii ar fi putut face chiar 3-0 in prelungiri, rezultat care i-ar fi dus in clasament in fata adversarilor, insa s-au intrecut in ratari.
Dupa 29 de etape, FC Brasov a strans 44 de puncte si a ajuns la 7 meciuri fara infrangere. Stegarii ocupa locul 8, la egalitate cu Rapid, care are golaveraj plus doi, spre deosebire de brasoveni, care au doar plus unu. Miercuri, galben-negrii joaca in deplasare cu Petrolul Ploiesti, formatie clasata pe locul secund.