Punct important obținut de ,,tricolori” : România a egalat de două ori,...

Punct important obținut de ,,tricolori” : România a egalat de două ori, în meciul cu Serbia, din Liga Națiunilor

0 125

După egalul fără goluri, din meciul cu Muntenegru, echipa națională de fotbal a României a evoluat la Belgrad, în al doilea meci al Ligii Națiunilor. Partida a fost destul de disputată și dinamică, echipa lui Contra dorind să schimbe impresia neplăcută din meciul anterior. Serbia a deschis scorul în prima repriză prin Mitrovic (min.26), România a egalat imediat după pauză, când Stanciu (min. 48) a transformat penaltyul obținut de Chipciu. Mitrovic (min. 62) a marcat din nou cu un voleu, dar Țucudean (min.68) a fost cel care a închis tabela : 2-2. Antrenorul Cosmin Contra a făcut mai multe schimbări în echipă, față de partida cu Muntenegru, titularizându-l pe tânărul Drăguș (19 ani), jucător crescut de Academia Hagi și care a lăsat o bună impresie.
În celălalt meci al grupei, Muntenegru a învins Lituania, 2-0 (goluri Savic și Jankovic)
,,Sunt mulțumit și fericit. A fost un meci cu ocazii. Cu puțină șansă puteam să ne întoarcem cu trei puncte. Vreau să felicit jucătorii, mai ales pentru a doua repriză, pentru cum au ieșit de la vestiare. Nu s-au mai speriat de sârbi. Am arătat că jucăm fotbal când vrem. Din păcate, a fost o lecție jocul cu Muntenegru. Nu am știut să jucăm contra unei echipe care refuză jocul. Azi ne-am ridicat la nivelul adversarilor”, a declarat după meci selecționerul României

După două partide, “tricolorii” au două puncte. Următorul meci al echipei lui Cosmin Contra va fi pe 11 octombrie, contra Lituaniei, în deplasare.
Clasamentul Grupei 4 – Divizia C după 2 meciuri:
• 1. Muntenegru: 4 puncte (2-0)
• 2. Serbia: 4 puncte (3-2)
• 3. România: 2 puncte (2-2)
• 4. Lituania: 0 puncte (0-3)
Programul grupei 4, seria C, din Liga Națiunilor UEFA:
• 11 octombrie: Lituania – România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)
• 14 octombrie: România – Serbia (Arena Națională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)
• 17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
• 20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45)