Programul Campionatului Mondial de fotbal, Qatar 2022

Programul Campionatului Mondial de fotbal, Qatar 2022

0 43

Duminică, 20 noiembrie începe Campionatul Mondial de fotbal, care se desfăşoară pentru prima dată în Orientul Mijlociu, respectiv în Qatar, în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie. Turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar din 2022 va avea loc în premieră în timpul iernii, din moment ce vara temperatura aerului este foarte ridicată în această zona. Cupa Mondială va începe pe 21 noiembrie, faza grupelor se va termina pe 2 decembrie, iar finala va avea loc pe 18 decembrie, cu o săptamână înainte de Crăciun. Orele de începere ale partidelor vor fi orele 12:00, 15:00, 18:00 şi 21:00 (ora în România). Datorită distanţei mici dintre toate stadioanele care vor găzdui meciuri la turneul final (mai puţin de 65 km), suporterii vor putea să meargă la mai multe meciuri în aceeaşi zi. În România, meciurile vor fi transmise de TVR.
Meciul de deschidere este Qatar – Ecuador, va avea loc duminică, 20 noiembrie, de la ora 18.00, finala urmând să se dispute pe 18 decembrie, de la ora 17.00.
Programul competiției din Qatar :

Duminică, 20 noiembrie :
Ora 18.00 (ora României): Grupa A: Qatar – Ecuador

Luni, 21 noiembrie:
Ora 15.00: Grupa B: Anglia – Iran
Ora 18.00: Grupa A: Senegal – Olanda
Ora 21.00: Grupa B: SUA – Ţara Galilor

Marți, 22 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa C: Argentina – Arabia Saudită
Ora 15.00: Grupa D: Danemarca – Tunisia
Ora 18.00: Grupa C: Mexic – Polonia
Ora 21.00: Grupa D: Franţa – Australia

Miercuri, 23 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa F: Maroc – Croaţia
Ora 15.00: Grupa E: Germania – Japonia
Ora 18.00: Grupa E: Spania – Costa Rica
Ora 21.00: Grupa F: Belgia – Canada

Joi, 24 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa G: Elveţia – Camerun
Ora 15.00: Grupa H: Uruguay – Coreea de Sud
Ora 18.00: Grupa H: Portugalia – Ghana
Ora 21.00: Grupa G: Brazilia – Serbia

Vineri, 25 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa B: Ţara Galilor – Iran
Ora 15.00: Grupa A: Qatar – Senegal
Ora 18.00: Grupa A: Olanda – Ecuador
Ora 21.00: Grupa B: Anglia – SUA

Sâmbătă, 26 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa D: Tunisia – Australia
Ora 15.00: Grupa C: Polonia – Arabia Saudită
Ora 18.00: Grupa D: Franţa – Danemarca
Ora 21.00: Grupa C: Argentina – Mexic

Duminică, 27 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa E: Japonia – Costa Rica
Ora 15.00: Grupa F: Belgia – Maroc
Ora 18.00: Grupa F: Croaţia – Canada
Ora 21.00: Grupa E: Spania – Germania

Luni, 28 noiembrie:
Ora 12.00: Grupa G: Camerun – Serbia
Ora 15.00: Grupa H: Coreea de Sud – Ghana
Ora 18.00: Grupa G: Brazilia – Elveţia
Ora 21.00: Grupa H: Portugalia – Uruguay

Marți, 29 noiembrie:
Ora 17.00: Grupa A: Ecuador – Senegal
Ora 17.00: Grupa A: Olanda – Qatar
Ora 21.00: Grupa B: Iran – SUA
Ora 21.00: Grupa B: Ţara Galilor – Anglia

Miercuri, 30 noiembrie:
Ora 17.00: Grupa D: Tunisia – Franţa
Ora 17.00: Grupa D: Australia – Danemarca
Ora 21.00: Grupa C: Polonia – Argentina
Ora 21.00: Grupa C: Arabia Saudită – Mexic

Joi, 1 decembrie:
Ora 17.00: Grupa F: Croaţia – Belgia
Ora 17.00: Grupa F: Canada – Maroc
Ora 21.00: Grupa E: Japonia – Spania
Ora 21.00: Grupa E: Costa Rica – Germania

Vineri, 2 decembrie:
Ora 17.00: Grupa H: Coreea de Sud – Portugalia
Ora 17.00: Grupa H: Ghana – Uruguay
Ora 21.00: Grupa G: Serbia – Elveţia
Ora 21.00: Grupa H: Camerun – Brazilia

Sâmbătă, 3 decembrie:
Ora 17.00: Optimi: (meci 49) Câștigătoarea Grupei A – Locul doi din Grupa B
Ora 21.00: Optimi: (50) Câștigătoarea Grupei C – Locul doi din Grupa D

Duminică, 4 decembrie:
Ora 17.00: Optimi: (51) Câștigătoarea Grupei B – Locul doi din Grupa A
Ora 21.00: Optimi: (52) Câștigătoarea Grupei D – Locul doi din Grupa C

Luni, 5 decembrie:
Ora 17.00: Optimi: (53) Câștigătoarea Grupei E – Locul doi din Grupa F
Ora 21.00: Optimi: (54) Câștigătoarea Grupei G – Locul doi din Grupa H

Marți, 6 decembrie:
Ora 17.00: Optimi: (55) Câștigătoarea Grupei F – Locul doi din Grupa E
Ora 21.00: Optimi: (56) Câștigătoarea Grupei H – Locul doi din Grupa G

Vineri, 9 decembrie:
Ora 17.00: Sferturi: (57) Câștigătoarea meciului 49 – Câștigătoarea meciului 50
Ora 21.00: Sferturi (58) Câștigătoarea meciului 53 – Câștigătoarea meciului 54

Sâmbătă, 10 decembrie:
Ora 17.00: Sferturi: (59) Câștigătoarea meciului 51 – Câștigătoarea meciului 52
Ora 21.00: Sferturi: (60) Câștigătoarea meciului 55 – Câștigătoarea meciului 56

Marți, 13 decembrie:
Ora 21.00: Semifinale: (61) Câștigătoarea meciului 57 – Câștigătoarea meciului 58

Miercuri, 14 decembrie:
Ora 21.00: Semifinale: (62) Câștigătoarea meciului 59 – Câștigătoarea meciului 60

Sâmbătă, 17 decembrie:
Ora 17.00: Finala mică: Învinsa meciului 61 – Învinsa meciului 62

Duminică, 18 decembrie:
Ora 17.00: Finala: Câștigătoarea meciului 61 – Câștigătoarea meciului 62

D.D.

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.