Primarul Brașovului spune că situația la RATBv a scăpat de sub control
Nu mai este mult până ce rezultatele unui audit întreprins la regia de transport în comun a municipiului vor fi făcute publice, primarul George Scripcaru denumind situația de la RATBV „haiducie”, în condițiile inexistenței unui management coerent, în situația în care la această regie conduc sindicatele.
O propunere de o imbeciliatte perfectă azvârlită în plenul ședinței Consiliului Local de consilierul userist neoleninist, Radu Cențiu, a stârnit rumoare în asistență.
Anume că brașovenii ar trebui să se urce în autobuze numai prin ușa din față, care este și mult mai îngustă decât ușile laterale ale oricărui autobuz. Asta ar însemna că bătrânii, care așteaptă autobuzul și se mișcă mai greu, să aștepte la coadă pentru a se urca în autobuz, apoi să parcurgă toată lungimea acestuia pentru a-și valida abonamentele sau biletele la marcatoarele din spatele autobuzului, aspect care va produce busculade în autobuzele regiei.
Plus întârzierile ce vor surveni pe traseu odată cu restricționarea accesului în autobuz și staționarea îndelungată a acestuia în stații.
Primarul a replicat că problema călătorilor fără bilet și deci a pierderilor regiei va fi atenuată de suplimentarea echipelor de control, în sensul că au fost angajați 50 de noi controlori.
Situația financiară a regiei este dezastruoasă, recent fiind necesară alocarea sumei de 60 de milioane de lei pentru susținerea funcționării sale, aspect care l-a îngrijorat pe primarul Brașovului.
În plus, a fost descoperită o rețea care devaliza rezervele de carburant ale regiei, în cauză constituindu-se dosar penal. Actualul director al RATBv și-a anunțat demisia acum câteva săptămâni, urmând să fie organizat un concurs pentru postul de manger al regiei municipale de transport în comun.
Dan Libiu Mateescu




