Primarul Brașovului a mutat un munte de gunoaie din Triaj, pentru a...

Primarul Brașovului a mutat un munte de gunoaie din Triaj, pentru a face lor rampelor organizate

0 74

Nu este foarte îndepărtată în amintirea noastră munții de gunoaie care încercuiau Brașovul precum forme de relief naturale.
Eșecul Brașovului de a gestiona eficient și consecvent din perspectivă ecologică gunoaiele municipiului a fost determinat și de comportamentul mafiot al diferitelor companii de gestionare a deșeurilor, în special cea cu o conducere de proveniență italiană, care doar mima reciclarea ecologică a respectivelor deșeuri pe bani grei, Primăria Brașov încasând amenzi de la UE pe bandă rulantă.
Acum, a venit și rândul muntelui de gunoi pestilențial din Triaj de a dispărea complet și a face loc unei politici integrate și profesioniste de gestionare a deșeurilor, după cum promite primarul George Scripcaru.
Practic, aici am mutat un munte. Ani la rând, pe vremea regimului comunist, în Triaj au fost depozitate deșeuri menajere și industriale.
Chiar dacă rampele nu mai erau folosite de mult timp, Brașovul și România au fost sancționate de Uniunea Europeană pentru că aceste depozite nu erau închise corespunzător.
Acum am curățat terenul, l-am remodelat și transformăm toată zona într-un spațiu verde.
Natura își ia locul înapoi.
Lucrările la rampa de deșeuri menajere sunt aproape finalizate și ne pregătim pentru rampa de deșeuri industriale.
Este unul dintre cele mai importante proiecte de mediu ale Brașovului” a scris primarul Brașovului pe contul său de socializare.

Libiu Dan Mateescu

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.