Preliminariile EURO 2020 : România obține prima victorie, 4-1 cu Feroe

0 131

Echipa naţională de fotbal a Romaniei a învins cu 4-1 reprezentativa Insulelor Feroe, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca într-o partidă din etapa a doua a grupelor preliminare pentru Euro 2020. Naționala Romaniei și-a respectat statutul de favorită în duelul cu Feroe și s-a impus, la capătul unui meci controlat în integralitatea sa.Inceputul meciului de la Cluj ne-a dat emoții, după mai multe incursiuni curajoase ale feroezilor în careul apărat de Tătărușanu. Romania a avut un singur șut spre poartă, până la reușita, de 1-0, a lui Ciprian Deac, din minutul 26: Stanciu a centrat din stânga, în interiorul careului și Deac a înscris cu o reluare din apropiere.Tricolorii au continuat să forțeze și au mai marcat de două ori, în următoarele opt minute. Claudiu Keșeru a majorat scorul la 2-0, în minutul 29, cu un șut din șase metri, la colțul scurt, pentru ca tot el să-și treacă în cont dubla, în minutul 34, cu o reluare acrobatică, din fața porții. Feroezii au redus din diferență cu cinci minute înaintea pauzei, prin Davidsen, dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată de centralul turc, la o ținere în suprafața de pedeapsă. Partea secundă a debutat cu două mari ocazii ratate de tricolori. Ultimul gol a fost marcat de Puscaș, a dus scorul la 4-1, în minutul 63, cu o super executie din afara careului, după cursa lui Chipciu.

România: Tătăruşanu – Benzar (I. Hagi ’68), Moţi, Grigore, Bancu – Deac, R. Marin, Stanciu (Man ’78), Chipciu – Puşcaş, Keşeru (Cicâldău ’69). Selecţioner Cosmin Contra;

Insulele Feroe: Nielsen – Rolantsson, Gregersen, Odmar Faero, Davidsen – Bartalsstovu (Frederiksberg ’67), Vatnsdal (Baldvinsson ’28), Hendriksson, Joensen – Hansson (Vatnhamar ’77), Olsen. Selecţioner Lars Olsen.

Cartonaşe galbene: Stanciu ’16, Moţi ’39, Chipciu ’47, Grigore ’85 / Joensen ’15, Olsen ’86.

Arbitru: Halil Umut Meler (Turcia).

Tricolorii au acumulat astfel trei puncte într-o grupă în care Spania este lideră cu 6 puncte, Suedia are 4, Malta 3, Norvegia 1 iar  Insulele Feroe, niciun punct. România va juca următorul meci cu Norvegia în deplasare, pe 7 iunie.