Preliminariile EURO 2008

Preliminariile EURO 2008

0 64

Astazi ai loc meciurile din faza grupelor pentru calificarea la Campionatul European de Fotbal din 2008, care va avea loc in Austria si Elvetia. Iata programul meciurilor si clasamentele grupelor (ora de start – ora Romaniei):

Grupa A:
(21h15) Serbia – Finlanda, la Belgrad
(23h00) Portugalia – Polonia, la Lisabona

clasament:
1. Polonia 9 6 1 2 15- 7 19 puncte
2. Finlanda 9 5 2 2 11- 6 17
3. Portugalia 8 4 3 1 16- 6 15
4. Serbia 8 4 2 2 12- 7 14
5. Belgia 9 3 1 5 8-12 10
6. Armenia 8 2 2 4 4- 8 8
7. Kazahstan 9 1 3 5 6-13 6
8. Azerbaidjan 8 1 2 5 4-17 5

Grupa B:
(17h00) Scotia – Lituania, la Glasgow
(19h00) Georgia – Ucraina, la Tbilisi
(21h50) Italia – Franta, la Milano

clasament:
1. Franta 7 6 0 1 15- 2 18 puncte
2. Italia 7 5 1 1 13- 6 16
3. Scotia 7 5 0 2 13- 6 15
4. Ucraina 6 4 0 2 8- 6 12
5. Lituania 7 2 1 4 4- 7 7
6. Georgia 8 2 0 6 13-14 6
7. I. Feroe 8 0 0 8 2-27 0

Grupa C:
(17h00) Ungaria – Bosnia, la Szekesfehervar
(20h30) Malta – Turcia, la La Valletta
(21h00) Republica Moldova – Norvegia, la Chisinau

clasament:
1. Grecia 7 6 0 1 12- 5 18 puncte
2. Bosnia-Hertegovina 7 4 1 2 14-14 13
3. Turcia 6 4 1 1 16- 6 13
4. Norvegia 7 4 1 2 17- 6 13
5. Ungaria 7 2 0 5 7-14 6
6. Malta 7 1 1 5 5-15 4
7. R. Moldova 7 0 2 5 4-15 2

Grupa D:
(21h30) Tara Galilor – Germania, la Cardiff
(21h15) San Marino – Cehia, la Serravalle
(21h30) Slovacia – Irlanda, la Bratislava

clasament:
1. Germania 7 6 1 0 29- 4 19 puncte
2. Cehia 7 4 2 1 15- 4 14
3. Irlanda 7 4 1 2 12- 8 13
4. Slovacia 7 3 0 4 16-13 9
5. ?ara Galilor 6 2 1 3 8- 9 7
6. Cipru 7 2 1 4 10-16 7
7. San Marino 7 0 0 7 1-37 0

Grupa E:
(18h00) Rusia – Macedonia, la Moscova
(19h00) Anglia – Israel, la Londra
(21h30) Croa?ia – Estonia, la Zagreb

clasament:
1. Croa?ia 7 5 2 0 16- 4 17 puncte
2. Israel 8 5 2 1 17- 7 17
3. Rusia 7 4 3 0 11- 1 15
4. Anglia 7 4 2 1 12- 2 14
5. Macedonia 7 2 1 4 6- 7 7
6. Estonia 8 1 0 7 2-15 3
7. Andorra 8 0 0 8 2-30 0

Grupa F:
(19h15) Letonia – Irlanda de Nord, la Riga
(21h30) Suedia – Danemarca, la Solna
(23h00) Islanda – Spania, la Reykjavik

clasament:
1. Suedia 7 6 0 1 17- 4 18 puncte
2. Irlanda de Nord 7 5 1 1 13- 8 16
3. Spania 7 5 0 2 13- 6 15
4. Danemarca 6 3 1 2 9- 5 10
5. Liechtenstein 8 1 1 6 5-21 4
6. Islanda 7 1 1 5 5-15 4
7. Letonia 6 1 0 5 4- 7 3

Grupa G:
(18h00) Luxemburg – Slovenia, la Luxembourg
(19h00) Belarus – Rom?nia, la Minsk
(21h30) Olanda – Bulgaria, la Amsterdam

clasament:
1. Romania 7 5 2 0 14- 4 17 puncte
2. Bulgaria 7 4 3 0 11- 4 15
3. Olanda 6 4 2 0 8- 2 14
4. Albania 7 2 3 2 8- 6 9
5. Belarus 7 2 1 4 10-15 7
6. Slovenia 7 1 1 5 5-12 4
7. Luxemburg 7 0 0 7 1-14 0.

COMENTARII

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.