Poloistii brasoveni inoata pentru locul 3

0 587

Steaua s-a impus cu 3-1 la general si va juca finala Superligii cu CSM Digi Oradea. Primul meci va fi in 9 mai, data la care va incepe si finala mica, intre Sportul Studentesc Corona si Dinamo Bucuresti.

Sportul Studentesc Corona a ratat calificarea in finala campionatului national de polo.

Sambata si duminica, echipa brasoveana a primit replica formatiei Steaua Bucuresti, cu care se afla la egalitate dupa primele doua partide disputate in Capitala, scor 1-1.

Gazdele au reusit singurul gol al primului sfert si conduceau dupa 8 minute cu 1-0. 7-8 (1-0, 1-3, 1-2, 4-3)   Stelistii au revenit in joc si pe tabela si conduceau cu 3-2 la pauza mare.

Mai mult, ros-albastrii s-au distantat la 5-2, dar brasovenii au revenit si au incheiat sfertul la 3-5. Ultima parte a fost una nebuna din punct de vedere al golurilor.

Dupa 6-3 pentur Steaua, Corona a revenit si a egalat la 6, cu numai 2 minute si jumatate inainte de final. Steaua a punctat din nou, dar Corona a egalat inca o data in ultimul minut.

Cu 25 de secunde inainte de ultimul fluier, Steaua a reusit insa golul victoriei, prin Goanta, cu care ros-albastrii faceau 2-1 la general.polo mare 22

Duminica, stelistii au inceput mult mai bine si conduceau cu 4-1 dupa primul sfert. Urmatoarele doua sferturi au avut acelasi scor, 3-3, astfel ca diferenta s-a pastrat la intrarea in ultimul sfert, cand tabela indica 10-7 pentru bucuresteni.

Dupa o bataie generala in apa si cate o eliminare de la fiecare echipa, oaspetii au dominat clar finalul de meci si s-au impus in cele din urma cu 13-7.