Polo : Corona Sportul Studențesc a terminat pe locul doi sezonul regular...

Polo : Corona Sportul Studențesc a terminat pe locul doi sezonul regular al Superligii Naționale

0 184

La Bazinul Olimpic Brașov s-au disputat două partide între Corona Sportul Studențesc și CSM Digi Oradea, contând pentru Superliga Națională de polo. Meciurile au avut o miză importantă : calificarea de pe locul doi în play-off-ul campionatului. Echipa Brașovului avea nevoie de o victorie, pentru a realiza acest lucru. După ce vineri, CSM Digi Oradea s-a impus, cu 5-4 (golul victoriei fiind înscris cu 8 secunde înainte de final!), meciul de sâmbătă devenise decisiv pentru ambele echipe. A fost o întâlnire disputată, pasionantă, cu multe goluri, în care echipa Brașovului a condus permanent, începând de la finalul sfertului I, încheiat cu 4-3 pentru Corona Sportul Studențesc. Au urmat trei reprize, în care brașovenii s-au distanțat, iar orădenii doar s-au apropiat (cu precădere în sfertul trei), fără să reușească egalarea. Scor final : 13-11 (4-3, 4-2, 3-4, 2-2) pentru echipa Brașovului, care încheie sezonul regular al Superligii Naționale pe locul 2, după Steaua și va avea avantajul unui meci în plus acasă, în semifinalele campionatului. Clasamentul Superligii Naționale, înainte de play-off : 1. Steaua 91 puncte (o înfrângere, cu Corona Sportul Studențesc, la Brașov!), 2. Corona Sportul Studențesc 82, 3. CSM Digi Oradea 78, 4. Dinamo 60 p.

În semifinale, care se vor disputa după sistemul ,,cel mai bun din cinci partide”, se vor întâlni Steaua – Dinamo și Corona Sportul Studențesc – CSM Digi Oradea.

După cum ne-a informat antrenorul principal al Coronei, Aurelian Georgescu, echipa va pleca într-un cantonament în Serbia, unde, până vinerea viitoare, va pregăti play-off-ul campionatului.