Patru localități din Judetul Brasov în top 10 voturilor nule

Patru localități din Judetul Brasov în top 10 voturilor nule

1 63

Suntem în fața unui fernomen care pare să fie fără precedent în alegerile din România – voturile nule în 2024 au atins o cantitate ce nu poate fi trecută cu vederea. Marele guru, clujeanul Dâncu, spunea ca se poate ajunge la 1,000,000,000 de voturi nule.
Județul Brasov detine un loc de neinvidiat în topul voturilor nule. Astfel în top 10 voturilor nule, cele patru localități, Ormeniș, Racoș, Șinca, Ticuș, sunt cele care împing Județul Brasov pe primul loc nu doar în Transilvania ci chiar la nivel național. Racoș detine un record de nedorit, aproape jumătate din voturile valabil exprimate (1.102) sunt nule (527), 32,35% din prezenții la vot.
În tabelul de mai jos va prezentăm cele 10 localități aflate în top.

Top 10 localități după procentul voturilor nule din voturi exprimate

JudetComunaInscrisi pe listePrezentiVoturi valabileVoturi nulePV primiteNule – % din prezentiPV neintrebuintate
CVBELIN22641410882528248537.45%1075
BVRACOS259216291102527283332.35%1204
VNNEGRILESTI1364757541216149228.53%735
MMCOLTAU236514601067369260025.27%1140
BVORMENIS16561147875272175323.71%606
BVTICUSU80355443412086521.66%311
MSFARAGAU1277778613165138421.21%606
CJCAMARASU19511160915245215521.12%995
BVSINCA293017021357345321820.27%1516
MSBAHNEA285215341226308304320.08%1509

La alegerile pentru Parlamentul European voturile nule aproape s-au dublat la alegerile din 2024 față de 2019:

Nu vrem să spunem acum de ce s-a ajuns la această situație, alarmantă zicem noi, care trebuie lămurită extrem de rapid. Si aceasta pentru că în 2024 mai urmează două scrutinuri. Se poate ajunge la lucruri inimaginabile. La o prezenta si mai scăzută la vot putem avea un președinte ales doar cu cca 1/3 din voturi, „extrem de nereprezentativ”.
De acestă tristă situație ar trebui să răspundă responsabilii, AEP, clasa politică, administratia publică locală, județeană, si centrală, ar trebui nu doar să analizeze ci să gasescă solutii pentru a nu se mai atinge astfel de recorduri absolut negative.
Daca punem „voturile nule” și pe seama unui mod prin care electoratul protestează împotriva clasei politice, a valorii candidaților, a lipsei de rezultate a celor aleși, s-ar putea să aflăm răspunsul la acest imens dezastru produs de clasa politică.
Vezi și: S-a împlinit profeția lui Dîncu: BEC anunță aproape un milion de voturi nule

Vlad T.

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.