Patricia Cabuz, de la ACS Transilvania Brașov, medalie de argint la ,,Lion...

Patricia Cabuz, de la ACS Transilvania Brașov, medalie de argint la ,,Lion Cup”, de la Lvov

0 420

Patricia Cabuz, sportivă a Clubului Sportiv Transilvania Brașov, a participat zilele trecute la Lion Cup, un important concurs internațional de gimnastică ritmică, desfășurat în Ucraina, la Lvov, unde a fost însoțită de antrenoarea Elena Comendant.
La startul competiției s-au aflat 450 de gimnaste, cu vârste cuprinse între 3 și 15 ani, din Germania, Republica Moldova, Turcia, România și țara gazdă, Ucraina.
Micuța sportivă a ACS Transilvania s-a clasat pe locul al doilea în probele de cerc și măciuci, rezultate care i-au adus același loc și în clasamentul general al categoriei dedicate fetelor sub 10 ani, născute în 2007 sau mai mici.
„A fost un concurs greu, unul dintre cele mai renumite care au loc în Ucraina. N-a fost deloc ușor, participarea fiind una numeroasă, iar copiii având un nivel ridicat. Mai mult, am avut parte de o experiență foarte plăcută, Lvov fiind un oraș superb, supranimit «Praga Estului»”, a povestit Corina Căbuz, mama sportivei.
Patricia Cabuz are 10 ani și practică gimnastica artistică de la vârsta de 3 ani, de la 5 ani fiind în grupa de performanță a ACS Transilvania Brașov.