Prim divizionara de baschet feminine Olimpia CSU Braşov şi-a încheiat miniturneul de meciuri amicale în Banat, cu o partidă de verificare, în faţa multiplei campioane naţionale, Universitatea Goldis ICIM Arad Echipa braşoveană a fost un bun partener de întrecere pentru gazde, reuşind să pună mari probleme în acest meci amical, în care gazdele şi-au prezentat lotul. Maeciul s-a încheiat totuşi cu victoria echipei din Arad: 65-57(31-35)

Pentru echipa braşoveană şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor: Sharpe 17, Irimia 12, Carla 10, Pesovic 9, Ardelean 7, A.Ferariu 2

Dan Calancea, antrenor Olimpia CSU Braşov: ,,Am susţinut încă un joc de verificare foarte util pentru noi. A fost meciul de prezentare al echipei din Arad, trei sferturi din timpul efectiv de joc am condus, cu puţină şansă puteam chiar câştiga! În ultima parte, am fost nevoit să o schimb pe Sharpe, pentru că acumulase 4 faule. Aradul este o echipă extrem de solidă, una dintre formaţiile care se va bate la titlu anul acesta! Urmează alte doua meciuri de verificare pentru noi, la Braşov: sâmbătă, de la ora 18.00, când va avea loc şi prezentarea echipei pentru sezonul 2015-2016 şi duminică, de la ora 16.00, ambele în compania campioanei Bulgariei, BK Dunav 8806 Ruse. Aşteptăm cat mai mulţi spectatori să vină, să ne susţină! Am mai spus-o, dar repet, mai avem foarte, foarte mult de lucru! Sper şi sunt convins de acest lucru, că echipa va creşte de la meci la meci”.

În pauza jocului de sâmbată, copii de la Baschet Club Magic Kids (antrenor Marian Oprea) vor încânta publicul cu un meci şcoală