Norvegia este regina Europei la handbal feminin

0 224

Nationala Norvegiei este noua campioana europeana la handbal feminin, reusind sa castige Campionatul European dupa ce a castigat marea finala cu Suedia, scor 25-20.
Suedia a jucat de la egal la egal cu Norvegia doar in prima repriza, reusind sa termine in avantaj, 11-10.
In partea a doua, norvegiencele au fost insa mult mai determinate si s-au distantat chiar si la sase goluri pe tabela de marcaj, cu un sfert de ora inainte de final (19-13).
In cele din urma Norvegia a castigat campionatul european pentru a patra oara consecutiv cu scorul de 25-20.
Pentru Norvegia acesta este al cincilea titlu european, dupa cele castigate in 1998, 2004, 2006 si 2008.
De asemenea, Norvegia mai are in palmares un titlu mondial in 1999 si unul olimpic in 2008.