Nemtii si englezii favoriti la accederea in semifinalele Ligii Campionilor

0 228

Italienii de la AC Milan au terminat la egalitate cu Bayern Munchen, scor 2-2, marti seara, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor europeni la fotbal.
Milan a deschis scorul in finalul primei reprize, prin Pirlo, dar nu a reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj. Bayern a marcat un gol foarte important in min. 78, prin fundasul belgian van Buyten.
„Rossoneri” au obtinut victoria dupa un penalty transformat de Kaka, dar acordat usor de arbitrul rus Baskakov, in urma unui duel Kaka – Lucio. Bavarezii au reusit sa dea lovitura de teatru in ultimele secvente ale prelungirilor, prin acelasi ofensiv fundas belgian van Buyten (90+3), care a mai sanctionat o data reveria fundasilor italieni. In urma acestui rezultat, Bayern este favorita la calificarea in semifinale.
FC Liverpool este cu un pas ?n semifinale, dupa ce a facut spectacol la Eindhoven, invingand pe PSV cu scorul de 3-0, goluri marcate de Gerrard, Riise si Crouch.