Viitorul a câștigat Cupa României la fotbal!

0 291

Viitorul lui Gică Hagi s-a impus în a 81-a ediție a Cupei României la fotbal, după ce a învins Astra Giurgiu, la Ploiești. A fost 2-1, după prelungiri, la finalul timpului regulamentar scorul fiind egal, 1-1. A fost un meci în care echipa manageriată de Hagi a arătat o formidabilă determinare, luptând cu îndârjire, chiar dacă a fost condusă cu 1-0, datorită golului realizat de Alibec, din lovitură liberă (min. 41). Elevii lui Hagi au egalat în min. 75, prin Ghiță și au marcat golul victorie în a doua repriză de prelingiri, prin Eric (min.105)

În urma acestui succes, Viitorul câștigă un nou trofeu și, totodată, face loc echipei U Craiova, pentru un loc în ediția viitoare a cupelor europene.

Este primul astfel de trofeu câştigat de echipa lui Gheorghe Hagi şi al doilea din istorie, după titlul național, de acum două sezoane.