Mihaela Buzărnescu părăsește, în semifinale, turneul de la Birmingham dar merită toate...

Mihaela Buzărnescu părăsește, în semifinale, turneul de la Birmingham dar merită toate aprecierile!

0 246

Parcursul Mihaelei Buzărnescu în turneul de la Birmingham s-a încheiat, sâmbătă, în semifinale.
Jucătoarea noastră a jucat magistral în meciul anterior, cu Svitolina, dar nu a reușit să o elimine și pe următoarea adversară, aflată tot în top 10, ca și ucraineanca!
Petra Kvitova, căci despre ea este vorba, a evoluat fără greşeală şi s-a impus clar, cu 6-3, 6-2, într-o oră şi 14 minute.
Sportiva din Cehia va juca, duminică, pentru al cincilea trofeu în sezon, având procentaj de reuşită sută la sută în finalele din acest an. Adversara ei este o jucătoare surpriză : Magdalena Rybarikova (19 WTA).
Aceasta, a învins-o în minimum de seturi pe Barbora Strycova (24 WTA).
Cele două au jucat un prim set de peste o oră, câştigat de sportiva din Slovacia cu 7-1 în tiebreak, apoi Rybarikova a pus punct partidei după 6-4 în setul doi.
Sefiminalista ediţiei 2017 a turneului de la Wimbledon va juca, duminică, prima sa finală pe 2018.
Mihaela va rămâne cu 46.345 de dolari şi 185 de puncte pentru participarea și meciurile jucate la Birmingham.