Miercurea Ciuc a câștigat Cupa României la hochei, după finala disputată la...

Miercurea Ciuc a câștigat Cupa României la hochei, după finala disputată la Brașov

0 254

Deznodământ în Cupa României la hochei, competiție găzduită de Patinoarul Olimpic Brașov : SC Miercurea Ciuc a câștigat trofeul, după ce a învins în finală ACSH Gheorghieni. Partida a fost spectaculoasă, cu ocazii la amele porți dar cu numai trei goluri, dintre care unul ,,de aur”, în prelungiri. Prima repriză a fost adjudecată de Miercurea Ciuc, scor 1-0, în a doua, nu s-a marcat, iar în a treia, Gheorghieni a marcat, spre final, provocând prelungirile. În această parte decisivă, chiar dacă Gheorghieni a dominat, având ocazii după ocazii, Miercurea Ciuc a marcat golul de aur spre final, intrând astfel în posesia trofeului. În meciul pentru locurile 3-4, Corona Brașov a trecut clar, cu 5-1, de CSM Galați