Mielusei cu tigrii slovaci, lei cu ungurii

0 267
Dupa ce au fost mielusei cu tigrii slovaci, hocheistii brasoveni au facut pe leii cu adversarii unguri. Corona a pierdut cu 3 la 5 in fata celor de la Ice Tigers Nove Zamky, dar s-a razbunat pe maghiarii de la Ferencvaros, pe care i-a invins cu 7-2, pastrand sanse firave de a accede din play-off.
Corona a inceputul weekendul hocheistic cu o mare dezamagire. Brasovenii au pierdut o partida extrem de importanta la Nove Zamky, cu Ice Tigers si si-au diminuat serios sansele de accedere in play-off. Slovacii au inceput foarte bine meciul si conduceau cu 3-0 dupa 23 de minute, prin golurile reusite de Mihailov in minutul 3, Sucharda in minutul 9 si Mamonovs.
Brasovenii au revenit excelent si au reusit sa valorifice trei superioritati, cu care au egalat. Joshua Bonar a inscris de doua ori, in minutele 34 si 37, iar JOMBOR Antal a reusit sa egaleze in minutul 44. Din pacate, efortul depus in cautarea egalarii si-a spus cuvantul si Corona a primit inca un gol in minutul 48, prin Uhnak. Pe final, oaspetii au alergat din nou dupa egalare, au scos chiar si portarul, insa slovacii au inscris in poarta goala cu 11 secunde inainte de final, prin Mamonovs. Rezultat 5-3 pentru Nove Zamky, care isi consolideaza pozitia a treia.
Duminică, elevii lui Greg Lindqvist au dat piept cu Ferencvaros. Partida de la Budapesta a debutat cu un gol al gazdelor, reusit de Mestyan dupa numai 3 minute. Avea sa fie doar un foc de paie, deoarece Corona avea sa puna stapanire clara pe joc. Antal a egalat in minutul 12, pentru ca Hietamaki sa ii aduca pe oaspeti in avantaj doua minute mai tarziu.
Gazdele au avut o ultima tresarire de orgoliu in primul minut al partii secunde, cand au egalat prin Borbas. Pe finalul reprizei secunde, Rawlyk si Zsok (JOC) au dus insa scorul la 4-2 pentru Corona. In ultima repriza, Rawlyk, Lorincz si Antal au facut ca rezultatul final sa fie 7-2 pentru Corona, care ramane pe locul 5, cu 63 de puncte.
Lider este Dab Docler, cu 98 de puncte, urmata de Miskolc, cu 77 de puncte, Nove Zamky, cu 70 si HSC Miercurea Ciuc, cu 67 de puncte.
Brasovenii vor trebui sa nu mai faca pasi gresiti daca vor sa mai prinda un loc de play-off. Vineri, Corona va primi replica formatiei din Miskolc, iar duminica, tot in Parcul Sportiv, va sosi lanterna Ujpest.