Medalii și pentru jucătorii români de tenis de masă, la Campionatele Europene

0 308

Într-o perioadă fastă, cu multe medalii pentru sportivii români la competiții internaționale, tenisul de masă nu face excepție. Iată că Bernadette Szocs (foto), jucătoarea română de tenis de masă în vârstă de 27 de ani, a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de la Munchen, în proba de dublu. Bernadette a câștigat medalia de aur în proba feminină de dublu, alături de Sofia Polcanova, jucătoare din Austria. În finală, perechea româno-austriacă a jucat contra româncelor Elizabeta Samara și Andreea Dragoman și s-a impus cu scorul de 3-0 (18-16, 11-6, 11-9).
Pe lângă această medalie de aur, Bernadette Szocs a câștigat și argintul la proba de dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu, iar Elizabeta Samara și Andreea Dragoman au obținut argintul la dublu feminin, în timp ce Adina Diaconu, alături de iberica Maria Xiao, s-au ales cu bronzul.