Medalii pentru sportivii români la Europenele indoor de atletism

0 108

Claudia Bobocea a obținut medalia de argint în proba de 1.500 de metri, de la Europenele indoor desfășurate la Istanbul, prima medalie continentală a atletismului din 2015 încoace. Este prima medalie indoor în această probă după 18 ani, după ”dubla” reușită în 2005 de Elena Iagăr și Corina Dumbrăvean. Ultimele medalii continentale pentru atletismul românesc datau din 2015, când Marian Oprea (triplusalt) şi Florentina Iuşco (lungime), obțineau ”bronzul”. Românca a terminat cursa în 4: 03.76, cel mai bun timp al carierei, și a fost depășită doar de britanica Laura Muir (4:03.40), care și-a adjudecat al treilea titlu continental. ”Bronzul” i-a revenit polonezei Sofia Ennaoui (4:04.06).
La Europenele indoor de la Istanbul, Claudia Bobocea a câștigat medalia de argint în proba de 1.500 de metri. În urmă cu o săptămână, la Birmingham World Indoor Tour Final, Claudia Bobocea obținea un timp de 2:35.35 în proba de 1.000 de metri. Un nou record național, depășind performanța Doinei Melinte, 2: 36.91.
O altă medalie de același calibru a fost obținută la competiția din Turcia de Gabriel Bitan. Sportivul legitimat la CSM Onești, a câştigat medalia de bronz în proba de săritură în lungime. Bitan a obţinut medalia cu o performanţă de 8 metri, reușită la a cincea încercare. A fost devansat în clasamentul final de grecul Miltiadis Tentoglou, campionul olimpic en titre, cu 8.30 m, şi de suedezul Thobias Montler, cel mai bun din calificări, cu 8.19 m.