Manchester United s-a calificat in finala UEFA Champions League

0 190

Manchester United gruparea pregatita de scotianul Sir Alex Fergurson, este a doua finalista a editiei din acest an a UEFA Champions League, dupa ce a invins pe Schalke 04, cu 4-1, in mansa retur a semifinalelor programata pe Old Trafford.
Valencia a deschis scorul pentru Manchester in minutul 27 si Gibson a majorat avantajul „diavolilor” sase minute mai tarziu.

Jurado a redus din diferenta cu noua minute inaintea pauzei. Anderson a stabilit scorul cu o dubla in minutele 73 si 77.

Manchester United castigase mansa tur de la Gelsenkirchen cu 2-0.

Deschiderea scorului s-a produs dupa o faza inceputa de Rafael din margine. Acesta a aruncat pana la Valencia, care nu a stat prea mult pe ganduri si a trimis in forta catre coltul scurt.

Golul secund a venit tot pe fondul unui atac prelungit al gazdelor. Ajunsa la Gibson, mingea a fost trimisa de acesta cu putere si Neuer a deviat nefericit in propria poarta.
In minutul 73 Manchester a inscris cel de-al treila gol, la sutul in forta trimis de Anderson la coltul scurt, dupa ce Berbatov a pasat decisiv pentru sud-american.
Brazilianul avea sa mai puncteze o data, patru minute mai tarziu, cand Berbatov si Anderson i-au transformat in jaloane pe aparatorii lui Schalke. Faza a pornit din flancul drept de la Valencia, care i-a pasat lui Berbatov, iar bulgarul l-a servit pe Anderson in sase metri.
Manchester United : Van der Sar – Rafael (Evra min. 60), Smalling, J. Evans, O’Shea – Gibson, Scholes (D. Fletcher min. 73), Anderson – Valencia, Nani, Berbatov (Owen min. 77). Antrenor: Alex Ferguson

Schalke 04 : Neuer РUchida, H̦wedes (Huntelaar min. 70), Metzelder, Escudero РPapadopoulos, Jurado РFarfan (Matip min. 75), Baumjohann (Edu min. 46), Draxler РRaul. Antrenor: Ralf Rangnick.

Meciul de miercuri a fost arbitrat de portughezul Pedro Proenca.