Manchester United aproape in finala UEFA Champions League

0 222

Echipa engleza Manchester United pregatita de Sir Alex Fergusson, a dominat autoritar prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor jucata impotriva formatiei germana Schalke 04 si s-a impus la final mai mult decat meritat cu 2-0 (0-0).
Veteranul Ryan Giggs a deschis scorul in minutul 67 din pasa lui Wayne Rooney, pentru ca doua minute mai tarziu acesta din urma sa stabileasca rezultatul final.

Gazdele au incercat pana la final macar golul de onoare fara insa prea multi sorti de izbanda. Escudero a bifat ultima ocazie a meciului in minutul 82, cand sutul sau puternic a fost retinut de Van der Sar.

Schalke 04: 1-Manuel Neuer; 22-Atsuto Uchida, 32-Joel Matip, 21-Christoph Metzelder, 2-Hans Sarpei (3-Sergio Escudero min. 73); 17-Jefferson Farfan, 14-Kyriakos Papadopoulos, 18-Jose Manuel Jurado (31-Julian Draxler min. 83), 11-Alexander Baumjohann (12-Peer Kluge min. 53); 7-Raul, 9-Edu.

Manchester United: 1-Edwin van der Sar; 20-Fabio, 5-Rio Ferdinand, 15-Nemanja Vidic, 3-Patrice Evra ; 25-Antonio Valencia, 16-Michael Carrick, 11-Ryan Giggs, 13-Park Ji-Sung (18-Paul Scholes min. 73); 10-Wayne Rooney (17-Nani min. 83), 14-Javier Hernandez (8-Anderson min. 73).