,,Lupii”se mențin în cărțile pentru câștigarea Erste Liga la hochei : 2-2,...

,,Lupii”se mențin în cărțile pentru câștigarea Erste Liga la hochei : 2-2, la general, cu Miercurea Ciuc!

0 225

Continuă suspansul în finala Erste Liga la hochei, disputată între Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc ! După ce în meciul 3, disputat sâmbătă la Miercurea Ciuc, gazdele au învins fără drept de apel (5-0), a urmat, duminică, a patra partidă din seria finalei. A fost un meci care a început prost pentru ,,lupi”, care s-au trezit conduși cu 3-0 și se părea că jucătorii harghiteni nu vor rata șansa celei de-a treia victorii. Și totuși, ca și în semifinala cu DEAC Debrecen, jucătorii Brașovului au avut o a doua parte a meciului senzațională și au înscris ultimele 3 goluri ale partidei, dintre care ultimul, cel al victoriei, în prelungiri! Scor final : 5-4 (2-3, 1-1, 1-0, 1-0) pentru Corona Brașov Wolves, pentru care au marcat : Fowlie (min. 11,26), Finucci (min. 19,24), Molnar Z. (min. 38,41), Klempa (min. 43,06) și H. Borș (min. 5 din repriza de prelungiri).

Scorul general al finalei este 2-2. Urmează meciul al 5-lea al finalei, marți, la Brașov. Se joacă după sistemul  cel mai bun din șapte meciuri.