,,Lupii” au ratat calificarea în semifinalele Erste Liga, deși au condus de...

,,Lupii” au ratat calificarea în semifinalele Erste Liga, deși au condus de două ori în meciul cu Gheorghieni!

0 178

Meciul decisiv dintre Corona Brașov și HC Gheorghieni, pentru calificarea în semifinalele Erste Liga la hochei, s-a disputat vineri, pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov. După 3-3 la general, cu o ultimă victorie, spectaculoasă a echipei Brașovului la Gheorghieni, fanii ,,lupilor”se așteptau la un ultim succes al favoriților, care jucau acasă și aveau toate șansele să facă pasul spre ultimul act al Erste Liga. Mai mult, echipa brașoveană a condus de două ori, cu 1-0 și 2-1 și se părea că așteptările suporterilor brașoveni se vor materializa. Și totuși, incredibil, nu a fost așa!

După 2-1, a venit egalarea, în repriza a doua și apoi, repriza a treia a fost dezamăgitoare pentru fanii Coronei Brașov! Este drept, echipa Brașovului a fost penalizată cu o eliminare de 4 minute, pentru atac incorect, combinat cu rănirea adversarului, care sângera. Realitatea este că jucătorul respectiv fusese lovit în buză de puc, care ricoșase nefericit pentru el, însă arbitrii au văzut că jucătorul Brașovului l-ar fi lovit pe acesta! Cu un om în minus 4 minute, Corona a primit două goluri și meciul, practic se încheiase…În zadar s-au chinuit jucătorii Brașovului, până la sfârșit, să înscrie, pentru că au atacat haotic, fără perspective, având în față un portar al oaspeților, Cooke, foarte bun. În ultimele minute, a fost scos și portarul Brașovului, concomitent cu eliminarea unui jucător al harghitenilor, astfel încât Brașovul a atacat 6 contra 4! Tot fără rezultat, iar finalul a pus ,,bomboana pe colivă”, fiind de-a dreptul dezamăgitor pentru fanii Brașovului, care au văzut cum echipa loc mai încasează un gol, în poarta goală! Scor final : 2-5 și Corona Brașov părăsește Erste Liga în sferturile de finală, urmând să-și concentreze atenția acum spre campionatul României…