,,Lupii”au câștigat greu prima partidă din semifinalele Campionatului Național de hochei

0 206

Pe Patinoarul Olimpic din Brașov, s-a disputat primul meci dintre Corona Brașov și HK Gheorghieni, contând pentru semifinalele Campionatului Național. După ce harghitenii au deschis scorul, Corona Brașov a avut o perioadă fastă și a întors spectaculos rezultatul, 4-1! La acest scor, era greu de crezut că echipa Brașovului ar putea să mai aibă emoții în adjudecarea partidei…Și totuși…miracolul s-a produs, pentru că echipa din Gheorghieni a marcat de trei ori la rând, până la finalul celei de-a treia reprize, egalând la 4! Au urmat prelungirile, care au dat câștig de cauză Coronei Brașov, cu 5-4.

Corona Brașov Wolves – Gyergyoi HK 5-4 OT (1-1, 3-1, 0-2,1-0)

Au marcat pentru Corona : Molnar Zs (min.19’18”), Klempa (27’42”), Trancă (31″42″, 65’07”), Valchar (32’23”)

Disputa se desfășoară după sistemul cel mai bun din cinci partide. Al doilea meci dintre cele două echipe este programat joi, tot la Brașov.

În cealaltă semifinală, Dunărea Galați a dispus de Miercurea Ciuc, cu 5-2.