,,Lupii”, victorie importantă, afară: SC Miercurea Ciuc – Corona Brașov 3-4

0 192

Într-un meci din cadrul Campionatului Național de hochei, Corona Brașov a reușit să se impună la Miercurea Ciuc, pe terenul rivalei : 4-3 (2-1, 0-2, 1-0, 1-0).

Golurile ,,lupilor” au fost marcate de A. Mihaly (min.3,59), Trancă (min.18,03) și Borysenko (min. 53,52 și în secunda a 12-a a reprizei de prelungiri, în inferioritate numerică). A fost o repetiție a echipei brașovene, în vederea primelor partide din sferturile de finală ale Erste Liga, pe care elevii lui Greg Lindqvist le vor susține tot în compania echipei din Miercurea Ciuc, pe gheața acesteia (28 februarie și 1 martie).

Cu acest succes în Campionatul Național, echipa Brașovului a luat o importantă opțiune pentru clasarea pe primul loc la finalul sezonului regulat. Decisive în acest sens, vor fi meciurile Coronei cu echipa din Galați (două la Brașov și unul la Galați).

În clasamentul Campionatului Național, Corona Brașov se află, deocamdată, pe locul 2, cu 76 de puncte (din 30 de partide jucate).