„Lupii”, la prima înfrângere în campionat ; cu toate acestea, echipa Brașovului...

„Lupii”, la prima înfrângere în campionat ; cu toate acestea, echipa Brașovului rămâne lidera Erste Liga la hochei

0 173

Corona Braşov a pierdut primul meci, în noul sezon al Erste Liga la hochei pe gheaţă. După 5 victorii consecutive, „lupii” au capotat la Dunaujvaros, cu DAB, chiar dacă au condus cu 2-1. A fost în final 2-3, după prelungiri, astfel că echipa Brașovului şi-a trecut, totuși, în cont, un punct.

Pentru Corona Brașov au marcat : Dame-Malka și Valchar, ultimul intrat pe gheață chiar dacă fusese lovit în meciul anterior, fiind suspect de fractură de piramidă nazală. Din prelungiri s-au jucat doar 28 de secunde, Kovacs marcând golul care le-a adus gazdelor punctul suplimentar.

Corona Brașov este lidera clasamentului, cu 12 puncte, urmată de DEAC – 10 p, MAC Ujbuda – 9 p şi Sport Club Miercurea Ciuc – 7 p, ultimele două având un joc în minus.

Pentru „lupi” urmează, mâine, confruntarea de la Gyor cu Fehervar Titanok.