,,Lupii”, de neoprit : 7-3 cu Vasas Budapesta

1 228

Corona Brașov Wolves a obținut un nou succes în Erste Liga la hochei : 7-3 cu Vasas Budapesta. Partida a început cu echipa Brașovului asaltând poarta adversă, însă primul gol a venit relativ târziu, când mai erau mai puțin de 5 minute de joc, autorul fiind Trancă (1-0). Repriza a doua a fost copios dominată de Corona Brașov, care a marcat de 5 ori, prin A. Vasile, Gliga, McFadden, Finucci și Zs. Molnar, astfel încât scorul a luat proporții : 6-0.

La adăpostul acestui avantaj clar, echipa brașoveană a redus turația motoarelor în debutul reprizei a doua, când, incredibil, dar adevărat, Vasas a marcat…trei goluri în 4 minute (6-3!). Scorul a fost închis de gazde, prin Valchar, când mai erau mai puțin de 2 minute de joc, astfel încât rezultatul final a fost 7-3 pentru Corona, care acumulează un nou succes, al 4-lea consecutiv. Echipa Brașovului are 23 de puncte în clasamentul Erste Liga și se află pe locul 3, din 9 partide jucate. Următorul meci al brașovenilor va fi luni, 30 noiembrie, tot acasă, cu UTE.