,,Lupii”, ca și eliminați din Erste Liga

0 189

Al treilea meci al sferturilor de finală din Erste Liga, dintre Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc, s-a disputat pe Patinoarul Olimpic Brașov. Partida a fost spectaculoasă și a necesitat prelungiri, din moment ce la finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 2-2. SC Miercurea Ciuc a deschis scorul în min. 12, după care, Corona a egalat prin Tendler, în min. 14. In a doua repriză, s-a înscris un singur gol, el aparținând oaspeților (min. 33). Repriza a treia a fost cea mai interesantă, cu “lupii” dominând pe alocuri cu autoritate, astfel încât au reușit egalarea în min. 52, prin Roberto Gliga. A urmat prima repriza de prelungiri, de 20 de minute, în care nu s-a înscris, în ciuda ocaziilor formației brașovene, care a ratat cu seninătate. Balanța scorului s-a înclinat în a doua repriză de prelungiri, după 1’32’’ de joc, când a înscris echipa oaspete, care a câștigat cu 3-2. Scorul general este 3-0 pentru SC Miercurea Ciuc, al patrulea meci al seriei urmând să se dispute marți, 5 martie, de la ora 18.30, tot la Patinoarul Olimpic Brașov. Cum seria este câștigată de echipa care ajunge prima la patru victorii, ciucanii sunt aproape de calificarea în semifinalele Erste Liga, iar ,,lupii”, aproape de eliminarea din competiție!