,,Lupii” au mai dres busuiocul : 4-0 cu Vasas Budapesta

0 217

Pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov s-a disputat un meci spectaculos, între Corona Brașov Wolves și Vasas Budapesta, cu multe faze derulate, îndeosebi, la poarta echipei maghiare. Corona Brasov Wolves si Vasas au oferit, per ansamblu, un placut spectacol sportiv, cu goluri care au curs în poarta formației din Ungaria, „lupii” revanșându-se astfel, după partida anterioară (1-6, cu DEAC!). Scorul a fost deschis de gazde, în min. 10, prin Borisenko și majorat în prima repriză în min. 16, prin Carlson, care a făcut un meci bun. De altfel, echipa brașoveană a șutat mult spre poarta adversă, din toate pozițiile și și-a supus oaspeții unui tir de multe ori răvășitor. De aceea, golurile au apărut și în repriza a doua, atunci când au înscris Nielson (min. 22) și, din nou, Carlson (min. 31). În ultma parte a meciului, deși Corona a jucat la fel de ofensiv, nu s-a mai înscris. Echipa maghiară a avut câteva acțiuni și șuturi periculoase, însă, de fiecare dată, Polc s-a opus inspirat.
Următorul meci în Erste Liga și în Campionatul Național va fi luni, 24 septembrie, în deplasare la Miercurea Ciuc, iar pe gheața de acasă, vineri, 28 septembrie, cu Vienna Capitals II (ora 18.30).