Lumile paralele, sau viața de apoi, surprinse și fotografiate de un spaniol?

Lumile paralele, sau viața de apoi, surprinse și fotografiate de un spaniol?

0 104

Teoria multidimensională a realității cuantice a fost emisă încă din anii 70 de Everett, care a reinterpretat științific mecanica cuantică și principiul ei fundamental al colapsării undei de probabilitate, denumit „Interpretarea de la Copenhaga” a lui Niels Bohr și a lui Werner Heisenberg. În concepția lui Everett, lumea noastră reală este la distanțe microscopice de alte lumi cuantice paralele non-interacționale, generate de norul de probabilitate cuantic, ființând astfel teoria Multiversului cuantic de rang I. Ceea ce a reușit un cercetător spaniol este probabil surprinderea fotografică a unei realități paralele, populată cu ființe asemănătoare, dar diferite de cele umane. Sau să fi surprins într-adevăr viața de apoi, în care spectrele umane există ca entități de energie vitală, diferită de orice tip de energie cunoscut. Când a emis teoria Multiversului cuantic și Everett a fost respins de comunitatea științifică, deși calculele sale erau corecte matematic, precum promite ipoteza cercetătorului spaniol.

Astăzi, Multiversul, care poate fi de patru grade diferite, iar universurile componente nu pot interacționa între ele decât prin intermediul gravitației, este acceptat ca teorie fizică principală, alături de viziunea newtoniană și de cea relativistă asupra Universului. Cercetătorul Daniel Nemes nu vrea să pună tehnologia sa la îndemâna statelor avansate pentru că se teme de utilizarea acesteia în scopuri militare, sau de mușamalizarea acestei intrigante ipoteze surprinsă fotografic de către societățile secrete omnipotente, precum Clubul Bilderberg, care pretind exclusivitate în cunoașterea realităților ultime ale Universului, interzicând ajungerea acestor cunoștințe la îndemâna maselor ignorante. Cam în genul Bisericii Catolice a secolelor XV-XIX, care a intervenit pentru eliminarea cercetărilor lui Galilei și ale lui Giordano Bruno la începutul secolului al XVI-lea, ultimul fiind și ars pe rug în 1600 pentru faptul de a fi fost primul în istoria omenirii care a emis teoria Universurilor Multiple, pretinzând chiar că le-a vizitat în vis.

Prigoana Bisericii Catolice împotriva științei a durat până la jumătatea secolului al XIX-lea, când a încercat pentru ultima oară să blocheze descifrarea și popularizarea limbajului hieroglific al Egiptului antic de către Champollion, precum și publicarea Originii Speciilor a lui Charles Darwin. Lumea științifică este extrem de conservatoare când survin descoperiri care amenință vechile teorii fizice și astrofizice, precum și tradiționala înțelegere a lumii, cum poate fi vorba și în cazul cercetătorului spaniol. Aceasta respinge orice teorii conspirative despre vizite ale extratereștrilor, dar și geneza umană extraterestră, motivând prin absența probelor zdrobitoare de natură științifică.

Daniel Nemes, un cercetător de origine spaniolă care pretinde că a realizat imposibilul. Acesta susține că a inventat un dispozitiv capabil să vizualizeze entități care nu aparțin lumii noastre fizice, ci unor dimensiuni paralele, scrie Știri pe Surse.
Proiectul, botezat de inventator „Energivision”, nu se bazează pe lentile optice tradiționale.
Nemes explică faptul că dispozitivul său folosește un sistem complex de ecrane ultrasensibile și algoritmi matematici pentru a „sparge” bariera vizuală a realității noastre 3D.
Spre deosebire de camerele cu infraroșu sau ultraviolete, despre care se crede adesea că pot surprinde activități neobișnuite, tehnologia spaniolului ar funcționa pe un principiu diferit:

  • Captarea energiei multidimensionale: Dispozitivul ar izola frecvențe care nu sunt în mod normal perceptibile de ochiul uman.
  • Procesarea semnalului: Datele captate sunt transformate în imagini vizibile, care înfățișează figuri cu aspect umanoid sau forme geometrice abstracte.

Daniel Nemes a publicat o serie de fotografii care au stârnit numeroase dezbateri, se arată în materialul prezentat de jurnaliștii cotidianului menționat anterior.
În aceste capturi apar chipuri și siluete care par să aibă trăsături faciale distincte, însă cu o textură și o luminozitate care sugerează o natură non-fizică.
Cercetătorul susține că aceste „entități” sunt prezente peste tot în jurul nostru, însă frecvența lor de vibrație este diferită de a noastră, motiv pentru care rămân invizibile fără ajutorul tehnologiei potrivite., potrivit Știri pe Surse.

Libiu Dan Mateescu

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.