Liverpool joaca finala UEFA Champions League

0 232

Marti seara pe arena Anfield Road, echipa locala FC Liverpool, a invins dupa un meci maraton, vecina din clasament formatia Chelsea Londra, intr-un meci contand pentru mansa a doua a semifinalei Ligii Campionilor. In prima mansa Chelsea invinsese cu scorul de 1-0.

Scorul dupa cele 90 de minute regulamentare de joc a fost 1-0 (1-0), unicul gol fiind marcat de Daniel Agger, in minutul 22. La aceasta reusita a contribuit si Steven Gerrard, cel mai iubit jucator din Liverpool, care a executat pe jos o lovitura libera, pasandu-i lui Daniel Agger la 20 de metri de poarta lui Cech, iar ultimul a reusit sa inscrie cu un sut bine plasat!

Minutele de prelungiri neaducand nimic nou pe tabela de marcaj, s-a ajuns la loviturile de la 11 m, la care castig de cauza au avut „cormoranii”, care au reusit sa inscrie de patru ori prin: Zenden, Xabi Alonso, Gerard si Kuyt. De partea cealalta pentru Chelsea Londra, a reusit sa inscrie doar Frank Lampard, in timp ce Robben si Geremi l-au nimerit pe portarul Reina. Asadar scor final Liverpool – Chelsea 1-0 (4-1), iar in finala de la Atena va fi prezenta echipa preagatita de Rafa Benitez, adversara fiindu-i invingatoarea dintre AC Milan si Manchester United.

FC Liverpool: 25 Reina – 32 Zenden, 23 Carragher, 3 Finnan, 5 Agger – 8 Gerrard, 20 Mascherano, 16 Pennant, 6 John Arne Riise – 15 Crouch, 18 Kuyt.
Rezerve: 30 Padelli, 2 Arbeloa, 4 Hyypia, 9 Fowler, 11 Gonzalez, 14 Xabi Alonso, 17 Bellamy
Chelsea Londra: 1 Petr Cech – 20 Ferreira, 5 Essien, 26 Terry, 3 A. Cle – 12 Obi Mikel, 4 Makelele, 8 Lampard – 21 Kalou, 11 Drogba, 10 J. Cole.
Rezerve: 23 Cudicini, 9 Bulahrouz, 14 Geremi, 16 Robben, 18 Bridge, 19 L. Diarra, 24 Wright-Phillips

FC Liverpool va juca la Atena cea de-a 11-a finala de cupa europeana din istorie. De 8 ori „cormoranii” au reusit sa isi adjudece trofeul (de 5 ori Cupa Campionilor si de 3 ori Cupa UEFA).