Liga I : FCSB bate la Craiova și menține aprinsă lupta la...

Liga I : FCSB bate la Craiova și menține aprinsă lupta la titlu

0 385

FCSB a obținut o victorie dramatică pe terenul Universității Craiova, în derby-ul etapei a opta din play-off-ul Ligii I. ,,Olteanul” Ivan Mamut a înscris cu călcâiul, în minutul 86, într-un meci cu două bare și faze controversate. „Roș-albaștrii” sunt din nou la două puncte în spatele liderului CFR Cluj și așteaptă încrezători meciul de acasă, din ultima etapă, cu CFR Cluj. În prelungiri, Universitatea Craiova a avut șansa egalării, dar execuția lui Mihai Căpățînă a lovit bara. A fost primul gol marcat de Ivan Mamut pentru FCSB, echipă la care venise la începutul sezonului chiar de la Universitatea Craiova, alături de Andrei Burlacu. Ivan Mamut a marcat ultima dată în tricoul Universității Craiova, pe 29 ianuarie 2021, într-un meci cu FC Argeș, câștigat 2-1.

De altfel, până la partida de la Craiova, reușita din meciul cu FC Argeș era singura reușită de Ivan Mamut la nivelul Ligii 1.

În clasament, conduce CFR Cluj, cu 54 de puncte, urmată de FCSB, cu 52 și Universitatea Craiova, 45 puncte. În următoarea rundă, penultima a campionatului, FCSB va juca cu FC Voluntari, în deplasare, iar CFR Cluj va întâlni acasă Universitatea Craiova.