Lectie de fotbal marca AC Milan

0 227

Formatia italiana AC Milan a reusit sa se califice miercuri seara in finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins in fata a peste 40.000 de spectatori, pe stadionul „San Siro” echipa engleza Manchester United cu scorul de 3-0 (2-0).

Golurile italienilor au fost marcate de Kaka care a deschis scorul in minutul 11, dupa ce Seedorf a pasat cu capul, pe spate din coltul careului de 16 metri o minge trimisa de Andrea Pirlo de la aproximativ 30 de metri, iar brazilianul a sutat la firul ierbii de la 15 metri in coltul din stanga al portii aparate de Van der Saar.
Cel de-al doilea gol a fost marcat de Clarence Seedorf, in minutul 30, dupa un sut din aceeasi pozitie si din acelasi colt din care Kaka marcase primul gol al serii.
Gilardino a incheiat lectia de fotbal marca AC Milan, marcand pentru 3-0 in minutul 78, in urma unui contraatac in care a ramas singur cu portarul Edwin van der Saar.

AC Milan: Dida Massimo Oddo, Alessandro Nesta, Kakha Kaladze, Marek Jankulovski, Gennaro Gattuso (min. 84 Cafu), Andrea Pirlo, Massimo Ambrosini, Clarence Seedorf, Kaka (min. 86 Favalli), Filippo Inzaghi (min. 67 Gilardino). Antrenor: Carlo Ancelotti
Manchester United: Edwin van der Sar, John O Shea, Wes Brown, Nemanja Vidic, Gabriel Heinze, Darren Fletcher, Michael Carrick, Paul Scholes, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Ryan Giggs. Antrenor: Alex Ferguson.

In finala de pe 23 mai de pe stadionul Olimpico din Atena (Grecia), AC Milan va intalni tot o formatie engleza si anume pe FC Liverpool, care a eliminat-o pe Chelsea.