La un pas sa ne bata albanezii: Romania – Albania 1-1

0 230

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, nu a reusit sa castige cele trei puncte puse in joc, in fata selectionatei Albaniei. Elevii pregatiti de Razvan Lucescu, au remizat scor 1-1 (0-0), in startul preliminariilor pentru Campionatul European din 2012, aratand ca niste impotenti, care nu prea stiau care este rolul lor acolo.
Se pare ca jucatorii prezenti in teren vineri seara, pe stadionul din Piatra Neamt, au tinut sa demonstreze exact statea de spirit care domneste in fotbalul romanesc, incepand cu cei care conduc destinele acestui sport, cu impresarii, antrenorii principali, secunzi si cei care pregatesc juniorii si pana la ultimul portar care inchide usile de la Federatia Romana de Fotbal.
Tricolorii au dominat aproape tot meciul, au avut o bara in chiar primul minut prin Marica, au fost privati de un penalty in prima repriza si au marcat un gol in minutul 80 prin Bogdan Stancu. Muzaka a egalat sapte minute mai tarziu, la singura faza de poarta a Albaniei, si a anulat startul cu dreptul al Romaniei in preliminarii. In plus, oaspetii erau sa marcheze pe final si sa plece cu trei puncte.
Meciul s-a incheiat in fluieraturile si protestele spectatorilor de la Piatra Neamt, care au solicitat chiar si demisia selectionerului Razvan Lucescu de pe banca nationalei.