Etapa a 16-a a ligii secunde de fotbal ne-a adus aminte, celor mai vechi, de maidanul copilăriei, acolo unde s-au şcolit atâţia fotbalişti care au scris istorie…Bine ar fi ca aşa să se întâmple cu actualii ,,stegari”, care au spulberat, pe stadionul Tineretului modesta Metalul Reşiţa. Scor 11-2, după un meci fără istoric, în care FC Braşov a ratat cel puţin atâtea ocazii clare, câte goluri a marcat. Scorul primei părţi se explică prin faptul că ,,stegarii” au cam oprit motoarele, după 3-0…Repriza secundă a fost însă un festival de goluri, toate în poarta reşiţeană. Pentru FC Braşov au marcat : Matei 4 goluri, Rusu 2, A. Burlacu 2, Mareş, H. Popa (penalty), Buga (penalty).

FC Braşov : Mutu – David, Istrofor, Puţanu, Moraru – Mareş, Olteanu, Avram (Alupoaie), Buga – Rusu (H. Popa), Matei (Burlacu)

Adrian Szabo, antrenor FC Braşov : ,,Am dorit să realizăm omogenizarea echipei, să ne pregătim pentru meciurile următoare. Băieţii au abordat partida după pauză cu hotărâre şi au arătat că nu evoluţia din prima repriză, după ce au înscris trei goluri, poate fi un etalon”

FC Braşov are acum 28 de puncte, s-a reintegrat în plutonul primelor şase şi va juca etapa viitoare (sâmbătă) cu FC Bihor, în deplasare