Irina Begu a părăsit turneul de la Charleston

0 426

Jucătoarea Irina Begu a fost învinsă de nr. 2 mondial şi câştigătoarea turneului de Mare Şlem de la Australian Open, Angelique Kerber, din Germania, în această seară, în primul sfert de finală al turneului de tenis de la Charleston. Partida dintre cele două jucătoare a durat o oră şi 14 minute. În primul set, Kerber a reuşit două break-uri. Suficiente cât să îşi adjudece actul. La scorul de 1-1, nemţoaica, a doua jucătoare a lumii, a câştigat pe serviciul Irinei Begu şi s-a distanţat apoi la 3-1. În finalul setului, la scor de 4-2, Kerber a reuşit un nou break, care a dus scorul la 5-2. În game-ul următor, nemţoaica şi-a făcut serviciul şi şi-a adjudecat setul. Scor final : Begu – Kerber 2-6, 3-6. Cele două sportive ar putea fi din nou faţă în faţă peste opt zile, la Cluj-Napoca, în meciul România-Germania, din barajul de rămânere în Grupa Mondială a Fed Cup.

Foto : prosport.ro