Olimpia CSU Braşov a pierdut jocul de la Galaţi, cu Phoenix: 87-84(24-23,21-23,25-21,17-17) pentru gazde, partidă care a contat pentru etapa a 19-a a Ligii Naţionale de baschet feminin. Chiar dacă jocul a fost unul fără miză (braşovencele fiind sigure de locul 2 la finalul sezonului regulat), Olimpia CSU Braşov a fost foarte aproape de încă un succes in Liga Nationala. Fără una dintre cele mai bune jucătoare, Biljana Pesovic, accidentată, formaţia de sub Tâmpa a făcut un joc foarte bun, timp de aproape 30 de minute şi a condus chiar şi cu 10 puncte!! Americancele Galaţiului-Walter, 26 puncte şi McKenzie, 24 puncte, au înclinat, în cele din urmă, balanţa victoriei.Carla Bartee a făcut un meci excelent pentru braşovence: 26 de puncte!! Pentru Olimpia CSU Braşov şi-au mai trecut numele pe lista marcatoarelor: A.Ferariu-16 puncte, Irimia-14, Sharpe-13, Mitic-6,Ardelean-5, M.Ferariu-2, Chis-2.

Dan Calancea, antrenor principal Olimpia CSU Braşov:

,,A fost un meci, care a făcut o excelentă propagandă baschetului feminin românesc. În condiţiile în care jocul ar fi avut o altă importanţă pentru noi, abordarea ar fi fost alta. Le-am înlocuit pe Bartee şi Sharpe , cu Maria Ferariu (15 ani) şi Iulia Brezoi (16 ani).Tot sfertul trei am avut pe teren patru jucătoare românce, alături de cele două fiind şi Ana Ferariu (18 ani).Sunt foarte mulţumit de evolutia lor

Înfrângerea de la Galaţi, poate aduce şi beneficii echipei braşovene, pentru că favorizează urcuşul echipei gălăţene în clasament, concomitent cu regresul echipei din Arad, care are astfel şanse să ajungă pe locul şapte, la finalul turului. În acest fel, Olimpia CSU Braşov ar putea să se confrunte în prima fază a play-off-ului cu Arad, care joacă acum în campionat cu junioare…