Încă trei medalii, pentru trăgătorii de la CSU Braşov,

0 289

Secţia de tir a Clubului Sportiv Universitar Braşov a încheiat anul cu etapa a patra a Campionatului Naţional, la care au luat startul doi sportivi ai clubului braşovean : Antonia Bălan, care, deşi este junioară III, a concurat la categoria junioare I şi Rareş Ion, care a fost prezent la categoria seniori. Aceştia au revenit la Braşov cu trei medalii. Astfel, Antonia Bălan a cucerit medalia de bronz, la pistol, 10 metri, 60 de focuri, junioare I, Rareş Ion s-a clasat pe locul doi, la pistol 10 metri, 60 de focuri, seniori, iar echipa CSU Braşov, alcătuită din Antonia Bălan – Rareş Ion, a câştigat medalia de bronz, la categoria Pistol mixt, seniori. La ultima categorie, echipa braşoveană a trecut de Steaua Bucureşti, în meciul pentru medalia de bronz, cu 17-13. Secţia de tir a CSU Braşov încheie anul cu 28 de medalii câştigate la campionatele naţionale de aer comprimat şi glonţ, având şi doi sportivi selecţionaţi în loturile naţionale. Câştigarea medaliilor în 2019 a fost posibilă datorită sportivilor  : Antonia Bălan, Mihai Iordache, Alexandra Ghenu, Ana Costea, Teodor Nechita, Teodor Bell, Ştefan Rădoi (juniori), Iulia Jacotă, Costin Moisanu, Rareş Ion şi Eduard Csomortani (seniori). Antrenoare : Cristina Bălan