In sfarsit Federer l-a invins pe Nadal

0 228

Rafael Nadal si Roger Federer primii doi jucatori ai lumii, s-au duelat intr-o partida demonstrativa la Zurich (Elvetia), aceasta fiind castigata in cele din urma de elvetian.
Federer il invinge pentru prima data pe Nadal in Elvetia
La mai putin de o luna de la ultima confruntare directa, Rafael Nadal si Roger Federer au fost din nou adversari, de data aceasta intr-o partida cu scopuri caritabile, elvetianul impunandu-se cu 4-6, 6-3, 6-3. Cei doi au glumit inaintea meciului, Federer spunandu-i lui Nadal ca-l va lasa sa castige primul set.
In setul intai s-a mers umar la umar pana la 4-4, dupa care spaniolul a castigat doua game-uri la rand, trecandu-si in cont primul act. Mansa secunda a inceput cu trei game-uri adjudecate la rand de Federer, care s-a impus cu 6-3. In decisiv, de la 3-2 in favoarea ibericului, elvetianul a castigat patru jocuri consecutive, punand capat disputei.