Hocheiștii de la Corona Brașov, s-au calificat, de pe locul 3, în...

Hocheiștii de la Corona Brașov, s-au calificat, de pe locul 3, în a doua fază a Erste Liga; programul echipei brașovene în ,,Master round”

0 228

După ce a pierdut la Dunaujvarosi, scor 5-7 (2-2, 1-2, 2-3), golurile formaţiei braşovene fiind înscrise de Zagidullin, Trancă, Borisenko (2) şi Franko, echipa de hochei Corona Braşov s-a recunoscut învinsă, după prelungiri, și în meciul disputat în deplasare, cu Fehervari Titanok, echipa maghiară impunându-se cu 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0). Echipa „lupilor” a marcat prin Zagidullin şi Brown.
Echipa antrenată de Julius Penzes a încheiat astfel sezonul regulat al Erste Liga pe locul trei şi întră în  „Master round” (primele cinci clasate) cu două puncte, fiind precedată în clasament de SC Miercurea Ciuc, 6 puncte și Ferencvaros, cu 3 puncte și fiind urmată de DEAC Debrecen, cu 1 punct și Dunaujvarosi, 0 puncte.
Cu acest punctaj „de plecare”, fiecare echipă va juca în „Master round” câte opt meciuri, adică două partide cu fiecare echipă (unul acasă şi unul în deplasare). Punctele adunate în cele 8 meciuri din  „Master round” se vor adăuga punctajului „de plecare”, rezultând astfel un punctaj final, ce va fi luat în considerare pentru stabilirea play-off-ului. În urma clasamentului din „Master round” şi „Qualification round” (unde vor participa echipele clasate pe locurile 6-10 şi de unde doar primele 3 echipe se vor califica în sferturi), vor fi stabilite sferturile de finală ale Erste Liga.

Programul echipei Corona Brașov în „Master round”

21 ianuarie : SC Miercurea Ciuc – Corona,

23 ianuarie : Corona – Ferencvaros,

30 ianuarie : Dunaujvarosi – Corona,

01 februarie : Ferencvaros – Corona,

02 februarie : DEAC – Corona,

12 februarie : Corona – SC Miercurea Ciuc,

13 februarie : Corona – DEAC,

17 februarie : Corona – Dunaujvarosi.