Hocheiștii de la Corona, al doilea succes în Ungaria

0 188

După o înfrângere la limită (3-4, cu DAB), Corona Braşov a reuşit a doua victorie, în noul sezon din Erste Liga, la hochei pe gheaţă. Echipa Brașovului a câștigat pe gheața unei echipe cu pretenții, Ferencvaros, scor 3-1 şi are 6 puncte, după trei meciuri în Ungaria.

După o primă repriză „albă”, valorosul Schaber a deschis scorul pentru Corona la mijlocul reprizei secunde, Zagidullin a făcut 2-1, iar Valchar a stabilit scorul final cu o reuşită în poarta goală, din pasa lui Schaber. Prima linie a Coronei : Toke – Sweeney, Borysenko, Domingue, Valchar, Schraber.

Corona va susţine marţi ultimul joc din această deplasare, cu Budapest Jégkorong Akadémia HC. Apoi, în 2 octombrie, echipa brașoveană se va alinia pentru prima data în acest sezon, pe gheața proprie, pentru meciul cu rivala SC Miercurea Ciuc.