Hocheistii brasoveni s-au impus in fata celor de la Nove Zamky

0 254
Echipa de hochei ASC Corona 2010 Brasov, a reusit sa invinga fara nici un fel de probleme vineri seara cu scorul de 4-0 (3-0, 0-0, 1-0), echipa slovaca Nove Zamky, intr-un meci contand din Liga Mol, chiar impotriva unei contracandidate la play-off:  Corona Brasov pregatita de tehnicianul Greg Lindqvist, a inceput foarte bine partida jucata pe gheata Patinoarului Olimpic din Parcul Tranctorul, incurajata fiind frenetic de cei aproximativ 1.400 de spectatori prezenti in tribune. Astfel brasovenii au reusit sa deschida scorul foarte repede inca dn min. 4, cand Zsok a inscris din fata portii, dupa o incursiune excelenta a lui Wehrs. Aflata in superioritate numerica, Corona a reusit sa profite de acest avantaj si a mai marcat inca odata in. 12: Virag  reia pucul in plasa portii adverse, dupa o respingere nefericita a portarului Zima. Fodor a stabilit scorul primei reprise, la 3-0 pentru Corona, in min.19, cand a reluat in plasa, dupa o pasa excelenta a lui Pisarenko. Repriza secunda a fost una destul de echilibrata, cu cei de la Nove Zamky incercand sa revina in meci, dar, de fiecare data s-au lovit de paradele inspirate ale portarului Polc, aflat intr-o zi mare. Scorul nu s-a mai modificat in repriza a doua. Nu acelasi lucru s-a intampla insa in ultima repriza, cand Antal ÅŸi-a continuat seria buna si a reusit sa stabileasca scorul final: de 4-0 pentru gazde.
“Este o victorie mare, am castigat ca o adevarata echipa. Eram aproape iesiti din play-off, in cazul unei infrangeri, dar baietii au inteles ce au de facut si asta s-a vazut pe gheata. Credem in continuare ca putem sa intram in primele patru,dar, pentru asta, trebuie sa abordam fiecare meci ramas la fel ca astazi”, a declarat Greg LIndqvist,antrenor Corona Brasov.