Hocheistii brasoveni inving la limita si spera la play-off

0 237
Echipa de hochei ASC Corona Brasov a invins la limita cu scorul de 4-3 formatia Ujpest,  intr-un meci contand pentru Liga MOL. Partida s-a disputat pe gheata patinoarului Olimpic din Parcul Tractorul in fata a aproximativ 1.200 de spectatori.
Tanara formatiei maghiara a reusit sa dea serioase batai de cap brasovenilor, care s-au vazut chiar condusi pe tabela de marcaj, cand maghiarii au reusit sa deschida scorul in minutul 13 prin Kovacs, la prima superioritate numerica. Cu 10 secunde inainte de finalul primei reprize, Pisarenko reuseste sa inscrie pentru brasoveni Luand pulsul partidei mai experimentatii jucatori ai Coronei, nu au mai dat nici o sansa oaspetilor, marcand de doua ori prin in minutul 22, prin Virag si Rawlyk care a marit avantajul in minutul 25. Oaspetii nu se lasa mai prejos si reusesc sa reduca din diferenta la o noua superioritate, de data aceasta marcator fiind Dorner.
Elevii pregatiti de Greg Lindqvist, au refacut insa diferenta de 2 goluri, in primul minut din repriza a 3-a, cand brasovenii se aflau in superioritate. Bonar inscrie si el in minutul 53, cand  pucul strapunge plasa portii si ricoseaza in mantinela dar arbitrii nu valideaza golul. In loc de 5 la 2 se face 4 la 3 in minutul 55 cand Meretei il invinge pe Polc cu un sut de la linia albastra.
In ultimele secunde, oaspetii au avut chiar sansa egalarii, dar portarul Coronei a fost la post si a pastrat scorul de 4 la 3 pana la fluierul final.
A fost un meci mai slab al nostru, dar nu este usor sa joci impotriva acestor copii de la Ujpest, care dau totul timp de 60 de minute. Ma bucur ca suporterii au fost din nou alaturi de noi in numar mare si le-am oferit o victorie. Conteaza cele 3 puncte care ne tin in lupta pentru semifinale”, a declarat Greg Lindqvist, antrenorul ASC Corona Brasov
Am fost aproape de un rezultat mare. Am pus probleme unei echipe foarte bune si asta ma bucura. Nu pot sa reprosez nimic baietilor mei in aceasta seara. Suntem o echipa tanara si in formula asta vom pune probleme mari la anul”,  a precizat È™i Janos Ancsin, antrenorul Ujpest.