Hochei : ,,Lupii” au trecut prin chinuri, până să răpună Galațiul!

0 191

Meci aprig disputat pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov, între Corona și CSM Galați, partidă din sezonul regulat al Campionatului Național. Gălățenii au venit la Brașov cu intenția de a câștiga și au fost aproape de realizarea obiectivului. Aceasta, pe fondul unui joc total neinspirat al ,,lupilor”, în primele două reprize, la capătul cărora Galațiul conducea cu 3-1! În ultima parte a meciului însă, echipa Brașovului a fost mult mai percutantă, mult mai insistentă și a reușit rapid egalarea, la 3! Apoi, a atacat în valuri, căutând să câștige în timpul regulamentar, însă paradele portarului gălățean Popa au păstrat scorul egal. Golurile ,,lupilor” în cele trei reprize regulamentare au fost înscrise de Trancă și Tendler. A urmar repriza de 5 minute de prelungiri, fără gol, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare, care au dat câștig de cauză Coronei, care a marcat de două ori, prin Trancă și Tendler, față de un singur gol reușit de oaspeți. Cu scorul de 4-3 (0-1, 1-2, 2-0, 0-0, 1-0), echipa brașoveană își trece în cont două puncte în clssament și trece pe primul loc în ierarhia sezonului regulat.

Marți, de la ora 18,30, va avea loc, tot la Brașov, o altă partidă între cele două echipe.