Hochei : ,,Lupii” au pierdut acasă

0 232

Peste 500 de spectatori au venit la Patinoarul Olimpic Brașov, pentru a vedea meciul de deschidere în actuala ediție a Erste Liga la hochei. A fost primul meci cu spectatori, după un an și jumătate, datorită pandemiei. Lumea dornică de hochei a urmărit un meci de calitate, însă cu destule peripeții și, ce este mai supărător, cu un rezultat nefavorabil Coronei Brașov : 1-2, cu Ujpesti! Prima repriză a aprținut echipei Brașovului, care a atacat insistent și a marcat spre finalul primei părți, prin Zs. Molnar (1-0, la prima pauză). În repriza a doua nu s-a marcat, iar în partea a treia a meciului, când totul curgea spre succesul gazdelor, a venit o gafă a apărării Coronei și a portarului Polc (care, altfel a apărat bine) și pucul s-a stracurat prin aer în poartă : 1-1!

Repriza de 5 minute de prelungiri a fost de-a dreptul ,,nebună”, cu multe evenimente. Gazdele au avut șansa să încheie cu victorie meciul, având aproape două minute superioritate numerică, însă jocul de-a ,,șoarecele cu pisica”nu s-a încheiat cu gol, oaspeții, cantonați în apropierea propriei porți, au respins toate pucurile. Mai mult, o nouă greșeală a jucătorilor Brașovului i-a pus pe oaspeți în postura de a contraataca și de data aceasta, cu 1,05 minute înainte de finalul prelungirilor, nu au iertat, obținând victoria : 2-1. Corona se alege astfel cu un singur punct, din primul meci și va întâlni sâmbătă și luni, tot acasă, Dunaujvarosi, respectiv, Titanok, în alte două partide din această ediție a Erste Liga (ambele de la ora 18,30).