Hochei : Corona Brașov, victorie la Gheorghieni

0 157

Echipa de hochei Corona Brașov a furnizat o surpriză și s-a impus în deplasare, contra formației Hochei Club Gheorgheni, scor de 3-2, după prelungiri și executarea loviturilor de departajare. Partida a contat pentru Erste Liga  dar și pentru Campionatul Național. Brașovenii au condus cu 1-0 din secunda 23, după reușita lui Schaber, dar harghitenii au revenit la conducere cu golurile lui Trancă și Bodo. Williams a marcat golul egalizator, 2-2, scor ce s-a menținut și după repriza de prelungiri. La loviturile de departajare Valchar a marcat golul decisiv al echipei Brașovului, în poarta căreia Patric Polc a făcut adevărate minuni.

Prima linie a echipei brașovene : Polc – Borysenko, Sweeney, Koger, Schaber, VanWormer.

Pentru elevii lui Dave MacQueen urmează trei partide pe teren propriu. Marți este programat duelul cu Sapienția, din campionatul intern, urmând ca vineri și sâmbătă să se dispute duelurile cu Ferencvaros și Ujpest, din cadrul Erste Liga.