Hochei : Corona Brașov părăsește Erste Liga

0 163

Corona Brașov a fost eliminată în semifinala Erste Liga. Brașovenii au pierdut meciul 7 al seriei semifinale, contra celor de la Hochei Club Gheorgheni, cu scorul de 2-1, după prelungiri. În Harghita gazdele au deschis scorul prin Brance Orban în minutul 15, iar Daniel Koger a restabilit egalitatea, în repriza a treia, după ce a reluat in plasă un șut a lui Williams, respins de portarul Rinne. Scor 1-1, după 60 de minute, iar repriza de prelungire a început în controlul brașovenilor, care s-au apropiat de multe periculos ori de poarta gazdelor. Rinne nu a mai fost la fel de precis ca în precedentele întâlniri, dar atacanții Coronei nu au putut concretiza, ratând foarte mult. Mai mult, în minutul 73, Koger a întârziat să scoată pucul din zonă, Szigeti a recuperat și l-a servit ideal in fața porții brașovene pe Sebastyen Silvestre, care nu a ratat. Harghitenii închid seria cu 4-3 la general și se califică în Finala Erste Liga, pentru prima dată în istorie. Pentru brașoveni urmează meciurile din Campionatul Național de Hochei. Duminică seara, elevii lui Dave MacQueen vor evolua în deplasare, de la ora 17.00, contra celor de la Steaua București, în prima grupă valorică. Din această grupă mai face parte și Hochei Club Gheorgheni. Se joacă în sistem fiecare cu fiecare pentru ierarhia finală, înainte de play-off.