Hochei : Corona Brașov a pierdut penultimul meci din prima fază a...

Hochei : Corona Brașov a pierdut penultimul meci din prima fază a Erste Liga la hochei

0 227

Penultima partidă a primei faze a Erste Liga la hochei, a adus echipei Corona Brașov o înfrângere, 5-7, în deplasare, cu Dunaújvárosi. Scorul pe reprize a fost 2-2, 2-1, 3-2, golurile ,,lupilor”fiind marcate de Borisenko (2), Zagidulin, Trancă, Franko. Echipa Brașovului mai are de susținut un meci în prima fază a competiției, tot în deplasare, cu Fehervari Titanok și, în cazul unei victorii, va rămâne pe locul 3 în clasament. După acest meci, va urma faza a doua a competiției, Masterround-ul, care va angrena primele cinci echipe ale competiției, care vor juca fiecare cu fiecare, tur-retur, urmând să fie definitivat clasamentul 1-8, prin adăugarea altor trei echipe din grupa 6-10. Apoi, vor urma sferturile de finală ale competiției.

Valchar, verdict favorabil din partea IIHF

În altă ordine de idei, memoriul depus de conducerea echipei de hochei la IIHF a dat, se pare, rezultate, astfel că jucătorul Valchar, care este în anturajul echipei de mai multe luni, după ce a plecat de la Miercurea Ciuc, a fost declarat liber de contract de Federația Internațională de Hochei. După cum ne-a informat Emilian Cernica, directorul Directiei Administrare Infrastructură Sportivă Brașov, actele au fost trimise la IIHF înainte de anul nou, astfel încât acum se așteaptă acum soluționarea favorabilă a cazului, astfel încât Valchar să poată juca la Corona Brașov, chiar dacă perioadele de transfer ale jucătorilor s-au încheiat, atât în Campionatul Naționaș, cât și în Erste Liga.