Hochei, Campionatul Mondial : România, victorie mare cu Polonia!

0 154

În Estonia au continuat meciurile din cadrul Campionatului Mondial de hochei, Diviziei I, Grupa B. Echipa României a reușit o victorie mare cu una din formațiile cu pretenții, Polonia. A fost un meci reușit, în care portarul Toke, legitimat la Corona Brașov, a apărat fantastic, în fața unor hocheiști de valoare. România a condus după prima repriză, cu 1-0, prin golul marcat de Rokaly (min. 8,37). După a doua repriză fără goluri, au urmat momentele fierbinți, care au decis soarta meciului. Mai întâi egalarea polonezilor (min. 51,56) și, din fericire, la puțin timp, un nou gol al României, autor Butochnov (2-1, min. 53,25). Cu numai 23 de secunde înainte de final, o nesincronizare a echipei noastre, a adus Poloniei o miraculoasă egalare la 2, astfel că au urmat prelungirile…România le-a abordat impecabil, la victorie, astfel că în min. 5 al reprizei suplimentare, un alt hocheist provenit din echipa Brașovului, Borysenko, și-a făcut datoria, înscriind golul unei victorii foarte importante, aducătoare de 2 puncte : 3-2 (1-0, 0-0, 1-2, 1-0).

Alte rezultate : Japonia – Estonia 5-2 și Ucraina – Olanda 8-1.

Clasamentul după 3 meciuri : 1. Polonia 7 puncte, 2. România 7, 3. Japonia 6, 4. Estonia 4, 5. Ucraina 3, 6. Olanda 0.

România mai are de jucat cu Ucraina și Olanda, în timp ce Polonia mai are de înfruntat Estonia și Japonia. În cazul a două victorii ale reprezentativei noastre, ea va promova în liga superioară, Divizia I, Grupa A, având și avantajul rezultatului direct cu Polonia. De notat că Divizia I, Grupa A este al doilea eșalon mondial al hocheiului.